Pravda je, že se v obci o historii sokolovny a sokolů vůbec moc nemluví.
Datum vzniku jednoty / znovu obnovení: 2.1.1912 / 29.6.1991
"Sokol pro Mšené a okolí" byl založen ustavující schůzi 2. ledna 1912.
Obvod jednoty byl Mšené-lázně, Vrbice, Podol, Martiněves, Charvátce, Radešín a Ředhošť. Zakládající členové byli především učitelé ze školy ve Mšeném lázních.
Po zákazech byl Sokol obnoven v roce 1991 fotbalovým oddílem Mšené-lázně. Fotbalisté pod vedením trenéra Václava Kejře staršího se přihlásili k hodnotám Sokola, k jeho stanovám a cílům. Fotbalový oddíl je i v dnešní době pevnou součástí sokolské jednoty a sportuji vněm všechny věkové kategorie od přípravky po muže.
Při restituci dostal mšenský sokol místo zbourané sokolovny tělocvičnu a další nemovitý majetek v obci. Postupem času po změnách, sokol dostal pozemek fotbalového hřiště a část budovy kulturního domu se zastřešeným sportovištěm a zázemím.
Od roku 2012 se jednota rozšiřuje postupně o další aktivity. Začínají první letní sportovní soustředění, kde se dětí zdokonalují v pohybové všestrannosti a seznamují se z různými sporty. Na jednom z prvních soustředění si děti vymínili vznik oddílu boxu. Dnes tento oddíl již má první odchovance, kteří bojují o medaile na mistrovství ČR v juniorech a kadetech.
Od roku 2012 se začínají shánět finanční prostředky na opravu střechy a rekonstrukci zdevastovaného sportovního povrchu v tělocvičně. Do sokolovny na palubovku tělocvičny zatékalo. Voda v parketách a dřevěném podkladu napáchala své a do roku 2019 se jen z vypětím všech sil dařilo vedení jednoty provozovat tělocvičnu od 9 hodin do 22 hodin. Provoz byl možný jen s osobním nasazením statutárních zástupců, protože se zde porušovaly nejedny hygienické a další platné normy.
V roce 2013 obec přidělila jednotě dotaci ve výši 813 tis Kč určenou na provedení opravy střechy nad celým sportovištěm. Byla zastavena další devastace nemovitosti. Sokolové svépomocí pak zrekonstruovali malou tělocvičnu v 1. NP kde vzniká boxérna, posilovna a další prostor byl využíván jako hudební zkušebna.
Sokol Mšené Lázně měl zajištěné existenční problémy smlouvou o spolupráci s obcí Mšené- lázně. Obec hradila a hradí sportovní organizací energie, hradila cestovné za sportovními akcemi a sokolská jednota tak mohla své úsilí věnovat dalšímu rozvoji aktivit a rozšiřování činnosti. V létech 2013 až 2018 podpořila obec Mšené-Lázně Mšenský sokol, včetně opravy střechy, celkovou částkou těsně pod 2 mil. Kč. Tedy průměrná roční dotace v té době byla 330 tis. Kč na rok. Je to hodně ? Málo ? Některé individuální sportovce obec Mšené-Lázně podporovala částkou cca 10 tis.- Kč na roční činnost. Sokol v průměru tedy dostával přibližně 1400 Kč na jednoho svého sportovce a rok. Táto částka stačila v minulých létech, aby organizace neměla existenční problémy a aby sportovní organizace Sokol Mšené lázně řešil sportovní aktivity, řešil kvalifikace a vzdělávání trenéru, cvičitelů apod.
Obec v krajské soutěži vesnice roku za svou spolupráci se Sokolem byla pravidelně oceňována za péči o mládež a jedno Čestné ocenění obce od Ústeckého kraje zní: „Za spolupráci se Sokolem“ .
V roce 2019 jsme realizovali automatickou závlahu na našem fotbalovém hřišti ve spolupráci s firmou Meandr AZS s. r. o. Celková cena díla je přes 300 tisíc, podle kalkulace firmy. Máme systém ponorného čerpadla ve studně a pak je systém 24 postřikovačů z toho 8 je vzdáleno od krajní lajnové čáry 17 metru do středu hřiště. Jednotlivé trysky mají dosah cca 19 metrů, takže se překrývají. Takže zhruba za 2 a půl hodiny se zaleje rovnoměrně celé hřiště 3 mm vody a spotřebuje se cca 21 kubíků vody. Programátor lze nastavit i na kratší programy třeba během zápasu na poločasovou přestávku jen pro osvěžení trávy. Dále je možno dokoupit různé nástavby na hnojení, nebo na ovládání přes Wifi a mobilní aplikace. Firma přijela a vyfrézovala drážky pak jsme si vše dělali sami včetně instalace a aktivace. Pak nám firma provedla kontrolu a finální doladění. Celková účetní hodnota v brutto je ve výši 197 493 Kč (čerpadlo, práci, automatickou centrálu jsme měli své od dárců).
Po několika nezdarech u žádosti na investiční dotace u MŠMT, jsme byli v sokolské jednotě rozhodnuti, že uděláme vše pro rekonstrukci sportovního povrchu v sokolovně a v její tělocvičně. A pokud to půjde, provedeme celkovou rekonstrukci. Jednota byla připravena se zavázat u obce k čemukoliv, aby ji obec pomohla a obec naznačovala, že je ochotna i za cenu, že budou celou rekonstrukci financovat sami jednotě pomoci. Řešili jsme varianty úvěru sportovní organizací s ručením od obce a hledali jsme další společné možností pro realizaci sdružené investic.
Mezi tím se připravovala stavebně technická dokumentace a znovu se žádalo na MŠMT o dotaci. Nebýt obce a především zastupitelů obce, tak nikdy nejsme tam, kde jsme. Zastupitele ocenili práci Sokola v obci a rozhodli se, že dají do sokolské nemovitosti téměř 4 mil. Kč. Sokol jim slíbil, nabídl a podepsal smlouvu v hodnotě téměř 8 mil. Kč - škola má sportoviště na 20 let během školního vyučování. Dále vedení Sokola ve Mšeném-lázních slíbilo, že na své nejbližší valné hromadě předloží členům návrh na přednostní odprodej sokolovny v případě, že by někdy sokol ji byl nucen prodat.
V roce 2019 jednota od MŠMT dostala v programu V3 téměř 6 mil. Kč. Táto společná sdružená investice běžně v ČR nepoužívaná, je ale jedno z východisek pro spoustu sportovních nemovitostí.
Dne 1.3.2020 byla slavnostně představená veřejnosti a členům zrekonstruovaná Sokolovna s dvěma tělocvičnami.
My Sokolové nejsme v roli žebráka, my něco pro společnost děláme a my jsme ti, co zabezpečují kontinuálně sportovní aktivity pod kvalifikovaným vedením. Děláme pro společnost co ona si dnes žádá, a proto požadujeme určité podpory. My dnes nabízíme pohybové aktivity od nemluvňat po seniory.
Sokol v ČR je v mateřských školách jako jediný, kdo má ucelený program, Rodiče s dětmi, nejpřirozenější aktivity podporující vztahy rodičů s dětmi, jsou buď u komerčních subjektů a nebo u Sokolů. Roční poplatek u nás se rovná téměř jednorázovému vstupnému u komerčních konkurencí.
Dnes fungují u nás sportovní oddíly fotbalový, volejbalový, boxerský, cvičí rodiče s dětmi, mladší žáci cvičí všestrannost a základy gymnastiky cvičí starší žákyně.
Úrovně jsou od okresních soutěží přes krajské až po mistrovství ČR.
Jsme levní, ale nejsme nekvalitní, jsme nejlepší.
Dne 1. 3. 2020 byla slavnostně otevřena Sokolovna a v ní 2 zrekonstruované tělocvičny.
Sokolovna se rozjíždí do plných otáček, ne vše funguje na 100%. Nedodělky, technické problémy s novinkami, upravit vybavení, aby sloužilo co nejlepe. Sportovní soutěže jsou v plném proudu. Je toho hodně k řešení. Zase nestiháme. Nejsme dokonalí občas i chybujeme.