Jsem sokol

XVII. všesokolský slet 2024

XVII. všesokolský slet je největší oslavou sportu pro všechny na světě. V roce 2022 uplynulo 140 let od prvního sletu v roce 1882, což podtrhuje unikátní tradici této události.

Vyvrcholení příprav, které trvají šest let, tedy sletový týden v Praze bude od 30. června do 5. července 2024. Sletový tým očekává účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí (o zahájení prodeje vstupenek na hromadné skladby Vás budeme včas informovat).

Od 1. září je spuštěn speciální web sletu:

www.slet2024.cz

na kterém najdete všechny aktuální informace, zajímavosti i program.

Odhadujeme, že do projektů spojených se XVII. všesokolským sletem se zapojí téměř 100 tisíc sokolů. Do příprav bude zapojena většina tělocvičných jednot, kterých je přes 1000 ale přidají se i jednoty ze zahraničí (Sokol působí v 18 zemích světa. Právě zahraniční jednoty byly ty, kdo držel tradici sletů v době, kdy byl spolek Sokol zakázán).

Součástí sletového týdne je i slavnostní večer v Národním divadle a Sokol Gala, přehlídka sokolského výkonnostního sportu kombinovaná s tanečními vystoupeními sokolských folklórních souborů, která se již tradičně uskuteční v O2 aréně.

Sokolská hesla

Naše sokolská hesla jsou sport, občanství, komunita, osobnost a laskavost. Rádi by jsme tedy naplnili všechny :)

Jsme pro soudržnost a kolektiv, ale zároveň chceme dát prostor i osobnostem - jednotlivcům, kteří by si náš závod chtěli zaběhnout, ale zrovna nemají správného parťáka do hlídky. Nebo jsou prostě a jednoduše více výkonní samostatně. To znamená - 1člen hlídky -  1 startovní průkaz, ano lze to, ale od 15 let. Kategorie dorost, muži, ženy. Individuálně se lze dohodnout i s mladšími kategoriemi a to se souhlasem zákonných zástupců.

Sokolská hesla

Hesla, která Sokol používal v různých dobách své historie, se již dávno stala součástí obecné češtiny. Autorem většiny z nich byli Miroslav Tyrš a Jindřich Fugner, kteří tak chtěli jednoduchým způsobem vyjádřit sokolské myšlenky a hodnoty.

odznak "Na stráž"

Sokolský odznak "Na stráž!" od jednoho z významných představitelů českého sochařství Stanislava Suchardy byl zaveden k užívání po V. všesokolském sletu v roce 1907. Postupně se stal nejrozšířenějším spolkovým odznakem.

Mezi další symboly Sokola patří:

Projekty (sokol.eu)

Co je Sokol

šifra

Runy

Morseova abeceda

Orientace v mapě

Nápověda: Přírodověda

Součinnost - jeden z dvojice má závřené oči a popisuje druhému předmět

Rozpoznej tabulku

Nápověda - Dopravní značky